PRAHA VYDALA K LETOŠNÍMU JUBILEU PUBLIKACE, KTERÉ MUSÍTE MÍT

Otevření zrekonstruované historické budovy Národního muzea, obnovená premiéra opery Libuše v Národním divadle nebo desítky výstav po celé Praze. Rok 2018 se ponese v duchu oslav hned několika výročí v opravdu velkolepém stylu, a pokud patříte mezi ty, kteří si to nechtějí nechat ujít, zbystřete – Praha připravila hned dvě tematické publikace, které musíte mít. Tady jsou.

Obě nesou podobný název Praha: 1918–1992 a 1918 - 2018, nicméně se liší velikostí i obsahem. Zatímco “malá Praha” nabízí stručný náhled do historie, medailonky významných osobností té doby, a především seznam výstav, hudebních a divadelních představení a dalších kulturních akcí, “velká Praha” mapuje historické okamžiky spojených s Prahou, rok po roce, doplněné o spoustu nádherných dobových fotografií.

Přiznáme se, že bylo velice těžké vybrat ty nejzajímavější události z brožurky, už jen proto, že milujme výstavy, hudbu i divadlo. Asi nejvíce nás zaujala obnovená premiéra Libuše v Národním divadle, špatně ale nevypadá ani baletní novinka Jednoduše Kylián. Obě představení se ukáží v ND na podzim. Už nyní můžete ale vyrazit na některou z výstav. Císařská konírna na Pražském hradě zve na výstavu Založeno 1918 - Labyrintem dějin českých zemí, v Jízdárně Hradu pak najdete její druhou část Doteky státnosti. Třetí část této exhibice s podtitulem Stráž na Pražském hradě se představí už na konci června ve Starém paláci. Velice rádi bychom se šli podívat na Slovanskou epopej Alfonse Muchy, která se v červenci vrací zpátky do Česka, navíc tentokrát do prostor Obecního domu, které jsou s Muchou úzce spjaty. Atmosféra to bude určitě nezaměnitelná. Nechceme si ani nechat ujít Česko-slovenskou a Slovensko-českou výstavu, která bude od 28. října k vidění v historické budově Národního muzea. Ano, slyšíte dobře! Po letech se Národní muzeum opět otevře veřejnosti, a věříme, že to bude pecka. Ve stejný den představí dvě nová patra sbírkové expozice i Národní galerie ve Veletržním paláci. Ty se taky budou týkat umění z let 1918–1939 a 1945–1989. Lidé do 26 let mají vstup do stálých expozic NG zdarma, tak toho využijte! Jinak zapomenout nesmíme ani na milovníky hudby. Tradiční Pražské jaro bude letos ve znamení Českého akcentu, na 27. května si připravili koncert ve Valdštejnské zahradě, ten bude určitě nezapomenutelný. Připravuje se také zářijový koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy v Obecním domě nebo několik říjnových koncertů České filharmonie v Rudolfinu. Je toho spousta, určitě mrkněte do publikace. Tím to všechno však zdaleka nekončí. Velice nás překvapil XVI. všesokolský slet, který bude konat na Edenu prvních šest červnových dnů. Nikdy jsme nic takového na živo neviděli, myslíte, že tu bude tak pompézní, jako dřív? Zalíbil se nám taky Legiovlak, který bude od 28. října do 18. listopadu k vidění na nádraží Praha – Dejvice. Kdo by nemiloval vláčky, žejo, a navíc historické.

Co se týče “větší Prahy”, ta potěší nejednoho milovníka historie. Na desítkách stránek najdete ty nejdůležitější události uplynulých let, přičemž každému roku je věnována právě jedna významná událost. Nechybí zde milníky jako atentát na Heydricha nebo pád komunistického režimu, dozvíte se zde ale i spoustu zajímavých informací o tehdejších kinech, umění nebo architektonických a technických unikátních. Věděli jste, že Millerově vile nebylo devětkrát schváleno stavební povolení? A nebo co se skrývá za sousoším pána s kufrem a dvěma dětmi na hlavním nádraží před Fantovou budovou? Přiznáme se, že jsme byli fascinováni precizností práce, kterou vynaložili tvůrci na tuto publikaci. A věříme, že se bude líbit i vám. A kde že se dá sehnat?

Publikace můžete zdarma získat na jakékoliv pobočce Pražské informační služby - Prague City Tourism. Ty můžete snadno najít na mapě pod článkem. Tři nejrychlejší z vás, kteří nám napíšou dolů do komentářů nebo do zprávy na Instagramu, si je můžou vyzvednout i u nás na Jiřáku! 🙂

 

Pozn. Článek není sponzorován.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.