LETNÍ PRŮVODCE OLOMOUCÍ

Ačkoliv Olomouc milujeme, málo kdy se v ní zdržíme na více než dva dny, navíc se sem máme čas podívat jen párkrát do roka - a tento čas navíc trávíme s rodinou. Mezitím si vedeme takový seznam míst, které tam chceme navštívit, podniků, které chceme vyzkoušet a podobně, a jelikož už začínal být pěkně dlouhý, rozhodli jsme se, že si v červenci uděláme pořádný výlet do Olomouce, mrkneme po okolí a konečně zase na chvíli zrelaxujeme. A tak vznikl tento článek, s několika tipy na výlet (hlavně pro mimo-olomoučany) a na podniky, které určitě stojí za navštívení.

Výlety

Cyklostezky Olomouc - Litovel - Šternberk

Pokud milujete cyklistiku, pokud možno s nenáročným terénem a hezkým okolím, pak si určitě přibalte s sebou kolo (nebo si jej můžete půjčit přímo v Olomouci). My vyrazili na 70km dlouhou projížďku z Olomouce do Litovle (tzv. Litovelské Pomoraví), následně přejeli do Šternberku a poté se vydali zpět do Olomouce. Až na úsek mezi Litovlí a Šternberkem pojede po krásných, převážně nových cyklostezkách, vedených lesíky, okraji luk i prostými vesničkami. Zatímco v Litovli si můžete dát dobrý oběd hned kousek od náměstí (penzion a restaurace U Mlýna), ve Šternberku si zas můžete prohlédnout hrad ze 13. století a po cestě do Olomouce se rozhodně musíte stavit ve Štarnově na vyhlášenou zmrzlinu.


 

Javoříčské jeskyně

Obzvlášť v horkých dnech určitě oceníte mírné zchlazení - Javoříčské jeskyně nabízí i v horkých dnech příjemných šest stupňů nad nulou. Jeskyně jsou vzdáleny asi 30 km od Olomouce, v jejich blízkosti se nachází také Mladečské jeskyně. Na výběr máte kratší nebo delší trasu, cenově jsou však rozdílné minimálně. My si zvolili hodinovou, tj. delší trasu, a rozhodně jsme nelitovali. Krásné přírodní úkazy, zajímavý výklad k nim a příjemná krátká procházka lesem mezi objektem a parkovištěm nám učarovaly.

Hrad Bouzov

Kdo by neznal Bouzov. Pokud milujete pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci nebo třeba pokračování Arabely, pak tento hrad poznáte již od vchodu. Na výběr máte opět různé druhy okruhů, my si zvolili delší trasu „křížem krážem“ a velmi se nám prohlídka líbila.


Gastronomické úlovky

Naposledy jsme se rozepsali o kavárně Kafe jak lusk a bistru My meal, tentokrát vás vezmeme rovnou na čtyři místa! Za tipy děkujeme kamarádkám Klárce a Natce.

Naše Café

Tato kavárna je především zajímavá v tom, že ji provozuje Sociální družstvo Stabilita Olomouc, a dává tak příležitost lidem pracovat, dělat v hezkém prostředí a vytvářet nějaké hodnoty. Zaměstnávají lidi po léčbách ze závislostí a případný zisk jde na provoz neziskové organizace P-centrum, která těmto lidem pomáhá. Mimo to mají velmi dobrou kávu, prý i chutné dortíky a příjemné posezení před kavárnou, jež se nachází na Dolním náměstí v Olomouci.


http://nasecafe.cz/kavarna

CÔDÔ Vietnamese deli & Sushi bar

Všem milovníkům vietnamské kuchyně - ke kterým patříme i my - rozhodně doporučujeme navštívit CÔDÔ, které se nachází v Palackého ulici, kousek od centra města. Ať už milujete klasické Kung Pao, Bún bò Nam Bô, Pho nebo závitky, pochutnáte si dokonale. Moc se nám líbilo i prostředí, snad jen zálivka mohla být lehce výraznější.
https://cs-cz.facebook.com/CODOlomouc/

Zmrzlinárium Café Centro

Pokud hledáte pořádný sorbet nebo netradiční příchutě zmrzlin, vydejte se na krátkou procházku ze středu města, konkrétně za Andrův stadion. Právě tam se nachází Zmrzlinárium, ve kterém si můžete vybrat ze zhruba dvou desítek druhů zmrzlin. My tentokrát vyzkoušeli například melounovou nebo ananasovou, a už se těšíme na příští návštěvu.

The Buns

Poslední tip vás zavede opět na Dolní náměstí, tentokrát na roh s Panskou ulicí, kde se od loňského prosince nachází malinký podnik The Buns. Dělají naprosto fantastické burgery, skvělé jsou prý i jejich hranolky a hot dogy. Davča zkoušel burger s vepřovým trhaným masem, já klasický hovězí, a když koukám zpětně na ty fotky, dal bych si zas a znovu. Dokola.Tak takový byl náš krátký trip do Olomouce, doufáme, že jsme vás nalákali na výlet a pokud vyrazíte (nebo jste se z něj právě vrátili), dejte nám do komentářů vědět, co jste navštívili a ochutnali, budeme se těšit!

-P. a D.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek