BARCELONA: 7 TIPŮ, KTERÉ MUSÍTE ZNÁT

Barcelona byl náš splněný sen, který jsme si splnili rok poté, co jsme navštívili Calafell, přímořské letovisko jižně od Barcelony. Zatímco v Calafellu jsme se týden váleli na pláži a u bazénu v hotelu, Barcelonu jsme se rozhodli pojmout úplně jinak – low cost, prozkoumat ji křížem krážem a ve volných chvílích zrelaxovat u moře. A byl to naprosto skvělý nápad. V tomto článku vám přinášíme tipy, jak vymáčknout z Barcelony co nejvíc a ještě ušetřit.

#1 Leťte low-cost

Do Barcelony se samozřejmě můžete dostat i jinak než letecky, třeba autobusem, ale bude to stát asi dvojnásobně a potrvá vám to oproti dvěma hodinám více než den. A #tonechceš. Takže rozhodně leťte, na výběr máte samozřejmě z více leteckých společností, ale vzhledem k relativní blízkosti destinace úplně na pohodu poslouží i třeba Ryanair. My s ním letěli za necelé 2 tisíce (zpáteční letenka), ale už nyní se dají sehnat od 599 CZK jednosměrná. Letět s ním můžete třeba i z Vídně, od 9.90 EUR. Letenky jsou tradičně nejlevnější 2-3 měsíce před plánovaným letem. Druhou variantou je Vueling, třetí pak ČSA z Prahy, ale ti už se o něco prodraží. Tip: připlaťte si u Ryanairu priority, abyste nečekali na kufr jako my týden (ok, trvalo to 1 hod 15 min., ale i tak, kluci v Barceloně, zaberte!).

#2 Vsaďte na univerzitní koleje

Dlouho jsme hledali nějaké ubytování, které by vyhovovalo všem našim parametrům (samozřejmě každý z nás máme jiné priority, pak se máme domluvit, že ano). V Barceloně jsme zůstávali týden a naš rozpočet byl 15 až 20 tisíc za pěkný dvoulůžkový pokoj poblíž centra a ne příliš daleko od pláže. Najít něco takového bylo téměř nemožné. No a pak jsme narazili na univerzitní residenci (koleje) ONIX. Měli jsme pro sebe dvoulůžkový pokoj s vlastní kuchyňkou i koupelnou (takže žádný sdílený prostory jako to znáte z Česka), pokoj byl klimatizovaný i denně uklizen s novými ručníky. Třešničkou na dortu pak byla střešní terasa s bazénem a výhledem na město. Na pláž asi 20 minut pěšky, do centra tak samo. Metro bylo za rohem, ale kamkoliv se dalo dostat autobusem do deseti minut. A cena? Stálo nás to 360 EUR na týden, takže 9500 CZK, za oba!

#3 Bookujte prohlídky předem a online

Pravděpodobně budete chtít prozkoumávat krásy architektonické pýchy Španělska jako my, což se samozřejmě neobejde bez vstupenek. Pokud se chcete vyhnout frontám a paradoxně i vyšším cenám, mrkněte ještě před odletem na internet a kupte si vstupenky online. My si takhle pořídili vstup do Casa Mila (La Pedrera by day za 16.50 EUR pro studenta) nebo prohlídku chrámu Sagrada Família (basic student ticket 15 EUR). Co naopak nebylo potřeba kupovat předem byla vstupenka do Montjuïc Castle (3 EUR za studenta). Online si ale můžete koupit i vstupenky do galerií, na tours, představení nebo hromadnou dopravu. Mrkněte na oficiální stránky, kde najdete spoustu informací.

#4 Objevte místa, která jsou zdarma

Pokud nechcete utratit hromady peněz ale zároveň chcete něco vidět, neměli byste minout následující místa. Například my jsme Barcelonu navštívili v době, kdy byl částečně v rekonstrukci Park Güell, a proto nám přišlo zbytečné za něj platit vstupné. Kolem placené části parku se však nachází rozlehlá část, který je zdarma, a ve které se nachází “hora” Tres Creus – tři kříže. Právě odtamtud můžete vidět krásně celou Barcelonu, po cestě na vrchol pak i některé “placené části”. Naopak večer se vyplatí vyrazit na Fontanu Màgicu z roku 1929 – skutečně magickou fontánu, jež desítky minut nabízí úžasnou světelnou a hudební show, a v jejímž okolí se nachází i různé cestičky a schůdky až ke Katalánskému národnímu muzeu umění. A pokud vyrazíte do Barcelony v srpnu, můžete se ocitnout i na Gràcia festivalu (Festa Major de Gràcia), pojmenovaného podle stejnojmenné čtvrti, a jehož smyslem je soutěž sousedů o nejozdobenější ulici, navíc se spoustou jídla, hudby a zábavy.

#5 Jezděte MHD na jízdenky T10

T10 jsou označovány jako naprosto nejlepší a nejvýhodnější jízdenky na hromadnou dopravu v Barceloně. Jak již z názvu vyplývá, využít je můžete na 10 jízd, cena jízdenky je 10.20 EUR a může ji používat více osob, s tím, že si ji zkrátka půjčíte při označení. Pozor, označuje se pokaždé, kdy nastupujete do dopravního prostředku, jízdenka sama vyhodnotí, zda je to “jedna jízda v rámci 75 minut” nebo už vám došel čas. Znovu se neoznačuje pouze na přestupech v metru. Využít ji můžete i na RENFE vlak R2 Nord, kterým se dostanete z letiště do centra (nejlíp na Passeig de Gracia) nebo zpět. Pozor, na linku metra z letiště L9 platí spešl jízdenky, ale ono to metro pořádně ani nikam nevede. Jo a pak tu jsou ještě shuttle Aerobusy, nejsou drahé, ale nevyužili jsme je. Více o MHD najdete tady.

#6 Okuste lokální kuchyni

Strašně rádi experimentujeme, ale vždycky se bojíme, aby nám to chutnalo. No vyšlo to v případě Tapas / Pintxos, což jsou takové “jednohubky” podobné konceptu Špejle, které znáte z Prahy. Ulici plnou takovýchto barů a restaurací najdete samozřejmě v centru, nese název Carrer de Blai. Naopak Horchata, zdravý nápoj z tzv. tygřích ořechů, co vypadá jako mléko a ve skutečnosti je z hlíz šáchoru jedlého, je spíše nejedlý a letěl po pár locích do koše. #sorry, ale třeba vám zachutná, zkuste to!

#7 Na Barcelonetu i pláž v Badaloně zapomeňte

Samozřejmě jsme do Barcelony nevyjeli jen chodit křížem krážem, ale taky si odpočinout. Na pláži, jak jinak. Barceloneta, pláž v samotném centru města neurazí ani nenadchne, je především stále přeplněná. Naopak Badalona beach, která je vyhlášená, nebyla příliš čistá a docela nás zklamala. Zamilovali jsme si však pláž Bogatell, která měla krásný vstup do moře, písek bez nepořádku i služby v okolí (minimarket, McDonalds…).

#8 Zeptejte se nás na cokoliv!

Je těžké pojmout všechno, takže cokoliv by vás zajímalo, napište nám to dolů do komentářů a určitě vám rádi odpovíme! Děkujeme za přečtení a pokud vyrážíte do srdce Katalánska, přejeme vám krásný pobyt! 😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek