Londýn | Památky, doprava a další must-know tipy

Při čtení následujících řádků by měli zbystřit všichni ti, kteří se chystají zavítat do Londýna poprvé, a taky ti, kteří už tam byli a po příjezdu přepnou do “act like a local” módu, ale nepohrdnou několika skvělými tipy. V tomto článku jsme se snažili shrnout naše nejpodstatnější a nejzajímavější poznatky a předat vám je tak, abyste si svůj příští pobyt v Londýně užili co nejpohodlněji a nejlevněji.

Letět nebo jet autobusem? Letět!

Asi si všichni pamatujeme školní exkurze do Británie, autobusem a trajektem. Autobusem se můžete vydat i dneska, jede to však sedmnáct hodin a bude vás to stát kolem 1200 CZK. Mnohem příjemnější cestování nabízí letecké společnosti Ryanair, EasyJet, Wizzair a další. Ceny startují už na 270 CZK za jednosměrnou letenku z Pardubic, Brna a Ostravy nebo 440 CZK z Prahy, přičemž délka letu je asi dvě hodiny. Příjemnější, že ano? Do nákladů se však promítne i doprava z libovolného londýnského letiště do centra města, ceny startují na £5 (asi 150 CZK) za EasyBus, dražší, ale dvakrát rychlejší je pak doprava vlakem. Rozhodně se vyplatí si jízdenky zakoupit v předstihu, ne však dříve, než koupíte letenky. Pro představu, my letěli z Prahy na Stansted, pak vlakem StanstedExpress, letenky jsme kupovali měsíc dopředu, vlak pár dní dopředu, jednosměrná letenka v základu stála 440 CZK, vlak na osobu / cestu 400 CZK. Ušetřili jsme několik stovek a 14 hodin oproti autobusu.

Hromadná doprava: tipy a triky

Používat MHD v Londýně je téměř nezbytné, velice snadné a v neposlední řadě taky lehce drahé. Rozhodně nedoporučujeme kupovat jednotlivé papírové jízdenky, protože je to ta nejnákladnější varianta. Mnohem lepší je platit bezkontaktní kartou nebo si pořídit kartu Oyster. Tu jsme si pořídili i my, abychom minimalizovali riziko ztráty svých platebních karet – kartu totiž přikládáte na čtečku v metru při vstupu i výstupu nebo při nástupu do autobusu. Oyster si pořídíte za £5, přičemž se jedná o zálohu – na konci výletu ji můžete vrátit a částku dostanete zpět. Dále si na Oyster nahrajete kredit, tzv. top-up, tedy částku, kterou následně projezdíte. A pokud ji náhodou neprojezdíte, nechte si ji na příště, nebo ji dostanete spolu se zálohou za kartu zpátky při vrácení.

Londýn je rozdělen na zóny 1 až 9. V závislosti na nich budete platit různé částky za používání MHD, vyjma autobusů a tramvají – pro ně zóny neplatí. Pokud tak chcete ušetřit, jezděte autobusy. Cesta takovýmto prostředkem stojí £1.50 (45 CZK), kamkoli a odkudkoli, zatímco jízda metrem startuje na £2.40 (70 CZK) a závisí právě na zónách. U MHD funguje tzv. daily cap, tedy horní limit útraty za den. Pokud budete používat pouze autobusy a tramvaje, dělá to £4.50 za den (tedy čtvrtou a další jízdu máte zdarma), pokud však použijete (i) metro, pak daily cap začíná na £6.80. Napříkad my jsme bydleli ve třetí zóně, jezdili metrem do první, pak používali autobusy a metra po centru a pak zas jeli zpět večer do třetí zóny, tudíž náš daily cap byl £8. Daily caps najdete zde.

Must-have průvodce a aplikace

Rozhodně si přibalte s sebou kapesního průvodce. Nám se osvědčil asi nejoceňovanější britský počin Pocket London od Insight Guides – je sice v angličtině, ale seženete jej i u nás, třeba zde. Dále bychom vám rozhodně doporučili stáhnout si aplikace Citymapper a Travel Guides by Ulmon. Zatímco první z nich vám vyhledá a detailně popíše spojení MHD, druhá aplikace vám umožní uložit si zajímavá místa nebo dohledat tipy kam zajít, co navštívit, kde se najíst apod. A obě jsou zdarma!Kam na oběd? Tradiční Fish & Chips se prodraží

Pokud nechcete utrácet spoustu peněz za jídlo, stavte se před polednem v Marks & Spencer, Tescu, Lidlu nebo třeba Pret & Manger. Sendvič, bagetu nebo polívku tady seženete do 5 liber. Naopak pokud toužíte po Fish & Chips, zastavit se můžete u Josef Fish Bar vedle Tower of London, s tím, že se jedná o take-away, nebo navštívit námi odzkoušený Rock & Sole Plaice, kde se i posadíte. V prvním případě však počítejte s £9 na osobu, v druhém s dvojnásobkem.


Galerie a muzea zdarma, do kterých musíte jít

Nespornou výhodou Londýna jsou jejich impozantní muzea a galerie, které můžete navštívit úplně zdarma. Bezplatný vstup se týká i takových dominant, jako jsou National GalleryBritish Museum a Natural History Museum. A rozhodně stojí za zhlédnutí. My jsme si nenechali ujít současné umění v Saatchi Gallery a Tate Modern, ze kterého je navíc nádherný výhled na centrum Londýna.


Sky Garden: výhled z vrcholu 20 Fenchurch Street

Možností, jak se podívat na Londýn z výšky je nespočet. Mezi nejznámnější panoramatické vyhlídky patří mrakodrap The Shard nebo slavné London Eye. Za takovéto zážitky však zaplatíte £15 -20 na osobu, což není zrovna nejméně. Mnohem dostupnější a podobnou alternativou může být právě Sky Garden. Vyhlídka se nachází v 35. patře budovy 20 Fenchurch Street, přezdívané pro svůj vzhled Walkie Talkie (v překladu vysílačka). Návštěva je možná pouze po předchozí rezervaci online, přičemž termíny jsou přidávány vždy v pondělí na následující celý týden, tedy “7-13 dní dopředu”. Rozhodně s rezervací neotálejte, možné jsou na tomto odkaze. PS. jelikož je booking bezplatný, můžete si třeba zarezervovat ranní i večerní návštěvu a mrknout na Londýn za světla i za tmy!

Katedrála sv. Pavla ze střechy vedlejší budovy

Poslední skrytý výhled na město, který bychom rozhodně všem doporučili, je z nákupního centra One New Change, které se nachází v těsné blízkosti katedrály sv. Pavla. Je to snadné, vyjedete výtahem na samotný vrchol obchodního domu a můžete si začít užívat tento jedinečný pohled na tuto dominantu Londýna i její široké okolí.

A co vy, máte nějaké tipy, o které se s námi chcete podělit? Napište nám je do komentáře, rádi se necháme inspirovat! P.&D.

2 komentáře u „Londýn | Památky, doprava a další must-know tipy

  1. Super.
    Jen malý dotaz… daily cap se vztahuje tedy na všechny druhy dopravy? Známena to ze když pojedu dvakrát metrem v 1. Zóně a pak už budu jezdit jen by bus. Budu mít daily cap tich 6.80.
    Uplne nakonec…. jestli za den utratím v 1.2. Zóně 6.80. Už pak muzu jezdit čímkoli zadarmo???

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek